Faculty Governance
Arts and Science Faculty Council
Representative |
TBD |
Arts and Science Tenure and Promotion Committee
Representative |
Lisa Lewis (Fall 2021 - Spring 2023) |
Arts and Science Curriculum Committee
Representative |
Nancy Caplow |
Graduate College Faculty Representative
Representative |
TBD |
Personnel Committee
Personnel Guidelines (Revised Oct., 2020)
Area | Representative | Term |
Chair | An Cheng | Summer 2023 - Spring 2025 |
Professor | Tim Murphy | Summer 2022 - Spring 2024 |
Professor | Bill Decker | Summer 2023 - Spring 2025 |
Associate Professor | Graig Uhlin | Summer 2023 - Spring 2025 |
Associate Professor | Stephanie Link | Summer 2023 - Spring 2025 |
Assistant Professor | Shelby Johnson | Summer 2023 - Spring 2025 |
Curriculum Committee
Curriculum Committee Charter (Revised 2020)
Area | Representative | Term/Status |
British Literature | Edward Jones | Summer 2023 - Spring 2025 |
American Studies |
Lisa Hollenbach | Summer 2022 - Spring 2024 |
Screen Studies | Stacy Takacs | Spring 2023 - Spring 2024 |
TESL/Linguistics | Carol Moder | Spring 2023 – Spring 2025 |
Rhetoric and Writing Studies | Stephanie Jones | Summer 2023 - Spring 2025 |
Creative Writing | Lisa Lewis | Summer 2022 - Spring 2024 |
Undergraduate Major Advisor | Clarissa Bonner* | Voting Member |
Student Representative | TBA |
Teaching Assistant Selection
Area | Representative |
Composition | Richard Sears |
Writing Center | Josiah Meints |
International Composition | Fran Junnier |
Graduate Director | Stephanie Link |
English Graduate Studies Committee
Graduate Studies Committee Charter (Revised 2021)
Area | Representative | Term Until |
Literature | TBA |
|
Rhetoric & Writing Studies, TESL/Linguistics | Carol Moder | Summer 2023 – Spring 2025 |
Creative Writing, Screen Studies | Aimee Parkison | Summer 2022 - Spring 2024 |
Admission Committee
Area | Representative |
Literature | Lisa Hollenbach |
Creative Writing | Lisa Lewis |
Rhetoric and Writing Studies | Lynn Lewis |
Screen Studies | Graig Uhlin |
TESOL/Linguistics | Carol Moder |
Scholarship Selection Committee
Position | Representative |
Department Head | Jeff Menne |
Graduate Coordinator | Stephanie Link |
Undergraduate Advisor | Clarissa Bonner |
Two faculty appointed by the Department Head |
CARE Committee
Area | Representative |
Chair and Member |
Lynn Lewis |
Member |
Cailey Hall |
Member |
Lisa Hollenbach |
Member |
Eric Howerton |
Member |
Daniel Morse |
Grad Student Representative |
Amy Takebe |